توسعه

توسعه

مبارزه با قاچاق کالا

ستاد مبارزه با قاچاق كالا و قاچاقچی‌های دانه‌درشتدبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در جمع خبرنگاران از دانه‌درشت‌های مفاسد اقتصادی و پرونده‌ها‌ی آنان گفت. 
به گزارش خبرگزاری فارس، حمیدرضا محمدتقی‌زاده دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز عصر روز گذشته در جمع خبرنگاران افزود: ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، پرونده‌های دانه درشت را پیگیری می‌كند، از جمله پرونده‌های درشت، پرونده قاچاق 80 میلیارد تومان و پرونده كشتی‌ قاچاق سوخت در خرمشهر و پرونده 300 میلیارد تومانی كه مرحوم كریمی‌راد اعلام كرد.
محمدتقی‌زاده افزود: هنوز پرونده‌های بیش از 10 میلیارد تومان در ستاد مبارزه با قاچاق وجود دارد كه در پیچ و خم رسیدگی است.
وی از رسانه‌ها خواست كه رسیدگی، پرونده‌های دانه درشت را خواستار شوند و نگذارند، رسیدگی به آنها به فراموشی سپرده شده یا در پیچ و خم اداری قرار گیرد.
دبیرستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: پرونده امروز مرتبط به یك سرشبكه قاچاق كالا به نام رحیم «س» و دو برادر كه در ترخیص كالا بودند، می‌باشد این افراد از طریق تخلیه بارهای ترانزیتی كه طبق مقررات باید از كشور خارج می‌شد، در داخل كشور علاوه بر این كار قاچاق به جای كالای ترانزیتی، كالاهای یارانه‌دار داخلی را جاسازی می‌كردند و از كشور به طور غیرقانونی خارج می‌كردند.
محمدتقی‌زاده گفت: برخی عوامل در دستگاههای دولتی هم در جعل اسناد ترانزیت و از مسیر خارج كردن محموله‌ها دست داشتند.
وی گفت: پرونده نزدیك به ختم رسیدگی قرار دارد.

 

 

*كشف 42 كانتینر قاچاق
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: نیروی انتظامی 42 كانیتنر قاچاق كالا در تهران، مشهد و اصفهان كشف كرد كه كالاهای پوشاك، كفش، عطر، ادكلن، و لوازم آرایشی تاریخ گذشته وارد شده بود و به جای آن 700 تن پودر لباسشویی كه یارانه‌دار جاسازی شده بود كشف و ضبط شد.
وی گفت: مدیر یك شركت تولیدكننده پودر لباسشویی یارانه‌دار با قاچاقچیان دست داشته و قاچاقچیان حتی در خارج از كشور مؤسسه‌ها و كارخانه‌هایی احداث كرده بود.
محمدتقی‌زاده دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: این باند 14 میلیارد تومان جنس محصولات قاچاقی وارد و صادر كرده بودند كه جریمه آنها 28 میلیارد تومان اعلام شد.
وی با اشاره به این كه مجتمع قضایی ویژه امور اقتصادی پرونده‌ قاچاق 80 میلیارد تومانی را خوب رسیدگی كرد، گفت:‌این پرونده هم اكنون در شعبه دوم مجتمع در حال رسیدگی است.
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: طبق قانون اگر رسیدگی به پرونده‌های قاچاق كالا ظرف یك ماه در دادگاه به نتیجه نرسد، سازمان شاكی (مانند گمرك) می‌تواند پرونده را به سازمان تعزیرات حكومتی منتقل كند.

 

 

*پرونده قاچاق گوشی تلفن همراه
محمدتقی‌زاده دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا گفت: در راستای پشتیبانی از تصمیم دولت مبنی بر افزایش تعرفه واردات گوشی تلفن همراه دستورالعملی در ستاد صادر شد و ظرف ماه گذشته محموله‌هایی در بوشهر شامل چند هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 6 میلیارد تومان كشف و علیه آن اعلام جرم شد.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود كه میزان جریمه این قاچاق 5 برابر ارزش محموله باشد.
وی گفت: پرونده قاچاق گوشی تلفن همراه در دادگاه عمومی و انقلاب اسلامی بوشهر در حال رسیدگی است. تقی‌زاده خبر از كشف یك محموله ترانزیت دیگر گوشی تلفن همراه در تهران داد و گفت: دهها كارتن گوشی تلفن قاچاقی را ناجا در تهران كشف كرده و تحویل گمرك داده است.

 

 

*مبارزه با قاچاق سوخت در اولویت
محمد‌تقی‌زاده دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز بیان داشت: مبارزه با قاچاق سوخت با توجه به حجم آن و یارانه‌‌ای بودن سوخت در اولویت ستاد قرار دارد. در این رابطه دو پرونده در استانهای آذربایجان شرقی و غربی در جریان است.
وی گفت: یك پرونده قاچاق سوخت مربوط به استان آذربایجان غربی شامل قاچاق 520 هزار لیتر فرآورده‌های نفتی است كه در تعزیرات حكومتی در حال رسیدگی است.
وی گفت:‌قاچاقچیان سوخت سهمیه سوخت در قالب یك كارخانه را دریافت می‌كردند و از شبكه مصرف كشور خارج می‌كردند، طبق مصوبه مجلس جریمه این قاچاق 5 برابر ارزش محموله است.

 

 

* تخلیه ضایعات سوخت در بیابان
سردار محمدتقی‌زاده در مورد محموله دیگر قاچاق سوخت گفت: این محموله در استان آذربایجان شرقی به میزان 350 هزار لیتر فرآورده‌ نفتی است كه در قالب ضایعات نفتی حمل می‌شده و پس از تخلیه آن در بیابان‌، جای آن را نفت گاز (گازوئیل) بار می‌‍زدند و از كشور خارج می‌كردند.

 

 

*اسامی محكوم‌شدگان پرونده قاچاق در سایت
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز ضمن درخواست از رسانه‌ها برای پیگیری پرونده‌های بزرگ قاچاق گفت: پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد راه‌اندازی شده و از این پس اسم و عكس محكوم‌شدگان پرونده‌های درشت قاچاق در آن اعلام می‌شود.

 

 

*شناسایی 201 اسلكه و 12 هور
حمیدرضا محمدی‌تقی‌زاد دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز خبر از ساماندهی و شناسایی 210 اسكه و 12 هور داد و گفت: از این تعداد 43 اسكه تجاری، 69 اسكله صادراتی، 20 اسكه صنعتی 23 اسكله چند منظوره، 7 اسكله مسافری، 15 اسكله نظامی و 13 اسكله متروك بوده‌اند.
وی گفت: در بررسی وضعیت اسلكه‌ها مشخص شد كه با تغییر اعضای ستاد مبارزه با قاچاق روند، رسیدگی به اسكله‌ها كند شده بود، آنچه تاكنون عمل شده 34 اسكله كه متروك بوده یا متولی نداشتند، تعطیل شدند.
وی ادامه داد: در 47 اسكله حضور نیروی انتظامی ضعیف بود كه اقدام به تصویب ناجا در آنها شد، 15 اسكله در اختیار نیروهای مسلح بود كه هیئتی از ستاد كل نیروهای مسلح برای رفع مشكل آنها اعزام شد و از آنها یك اسكله بلاتكلیف بود كه تعطیل شد.

 

 

*رفع مشكل از 102 اسكله شیلاتی
حمیدرضا محمدی‌تقی‌زاده دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: 102 اسكله شیلاتی، مسافری و چند منظوره وجود دارد كه مجاز هستند ولی فاقد تمامی مجوزهای فعالیت هستند. از این تعداد اكنون برخی مجوزهای را گرفته‌اند.
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز گفت: تا نیمه نخست سال 86 كل 102 اسكله شیلاتی و چند منظوره ساماندهی می‌شوند.
وی گفت: تاكنون 65 تا 70 درصد كار اسكله‌ها ساماندهی شده و در كاهش قاچاق از اسكله‌‌ها 80 درصد پیشرفت كار صورت گرفته است.
وی افزود: ساماندهی 100 درصد اسكله‌ها به معنی خلاف قاچاق نیست، بلكه باید با نیروهای اطلاعات و نیروی انتظامی جلو سواستفاده از مجوزهای قانونی گرفته شود.

 

 

*ستاد مبارزه با قاچاق و نشست مشترك با مجلس

محمدتقی‌زاده گفت: این ستاد تاكنون دو جلسه با نمایندگان مجلس در كمیسیون امنیت ملی و برنامه بودجه داشته‌اند.
وی گفت:‌در جلسه دوم با كمیسیون برنامه عملكرد بند هـ تبصره 13 مورد رسیدگی شد كه با افزایش جریمه قاچاق كالا، چقدر از ظرفیت‌ قانونی آن استفاده شده است.

 

 

*دستورالعمل مبارزه با قاچاق سوخت
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز از تدوین دستورالعمل مبارزه با قاچاق سوخت خبر داد و گفت: این دستور كار ظرف 3 ماه كارشناسی تهیه شده و در 4 نشست ستاد مورد بررسی قرار گرفته است.
محمدی‌تقی‌زاده گفت:‌ ویرایش دستورالعمل باید تنظیم شود و تا پایان دیماه جاری برای اجرا به ستاد مبارزه با قاچاق كالا ابلاغ‌شود.
وی گفت: همچنین از افراد خوش‌نام در صادرات قانونی كالاها و فرآورده‌های نفتی تقدیر به عمل می‌آید.

 

 

*میانگین حجم قاچاق 6 میلیارد دلار درسال
دبیر ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در پاسخ به پرسش خبرگزاری فارس مبنی بر برآورد میزان قاچاق گفت:‌جرم‌ قاچاق پنهان و سیاسی است، اما براساس برآوردها میانگین 6 میلیارد دلار در سال قاچاق كالا وارداتی و صادراتی وجود دارد.
وی در مورد پرونده سلطان‌شكر گفت: آنچه در دادگاه رسیدگی می‌شود جرم زمین‌خواری است و هنوز وارد بحث قاچاق شكر نشده است، لذا در ستاد هم از آن بحث نشده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت 14:36  توسط آی سل  |